Дома Настани Градоначалникот Бочварски на одбележувањето на 50 години ДЛУШ
Градоначалникот Бочварски на одбележувањето на 50 години ДЛУШ
Среда, 08 Ноември 2017 08:38

dlus1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски вчера присуствуваше на добележувањето на 50 години од постоењето на ДЛУШ. Штипското Друштво на ликовни уметници одбележа половина век постоење. Големиот јубилеј и Денот на ослободување на градот, беа причина за голема изложба во Уметничката галерија Безистен:

- На оваа изложба се застапени дела на над 30 членови на ДЛУШ, меѓу кои има дела и на некои починати членови. Застапени се скоро сите техники од масло на платно, цртежи, скулптури во мермер, во бронза и слично, изјави Никола Смилков, претседател на ДЛУШ.

Друштвото на уметници на Штип е едно од најстарите културно-уметнички здруженија на граѓани во државата.

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Ноември 2017
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize