Дома Настани Присуство на дебата за заштитени подрачја во ИПР
Присуство на дебата за заштитени подрачја во ИПР
Вторник, 27 Март 2018 15:01

zastiteni podracja-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, присуствуваше на отворање на регионална дебата за воспоставување заштитени подрачја во сливот на река Брегалница. На дебатата, меѓу другите, присуствуваше и заменик министерот за животна средна и просторно планирање, Јани Макрадули.

„Од особено значење е комуникацијата. Заштитените подрачја можат да опслужат голем број на посетители кои со информациите за биодиверзитетот и пешачките патеки коишто ги опфаќаат природните екосистеми, информираат сè поголем број  луѓе и за другите вредности што ги содржат. zastiteni podracja-2Уште поважно е континуирано да се работи со локалните заедници како би се разбрал целиот спектар на вредности кои што ги нудат заштитените подрачја - преку евалуации во Општините, состаноци, дискусии на локални радио-емисии и пишани статии во локалните весници, “ истакна градоначалникот Бочварски.

Дебатата е во заедничка организација на Центарот за развој на Источен плански регион, Националниот координатор Фармахем од Скопје и Македонското еколошко друштво.

zastiteni podracja-3

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2020
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize