Дома Настани Течат подготовките за „Штипска пастрмалијада 2017“
Течат подготовките за „Штипска пастрмалијада 2017“
Петок, 25 Август 2017 08:51

Pastrmalijada2017-prvicen flaer resizeМанифестацијата „Штипска Пастрамајлијада“ годинава ќе се одржи од 15 до 17 септември на потегот од Градскиот стадион до кружениот тек „Дујле“ во Штип.Организаторите на прес-конференција најавија настап на познати македонски и странски интерпретатори, а очекуваат и околу 180 илјади гости.

Во текот на трите вечери гостите на „Штипската Пастрамајлијада“ ќе ги забавуваат познати македонски и странски интерпретатори. Ќе настапат Сузана Спасовска, Јелена Розга, Галија, Дивље Јагоде, Лепа Брена, Тања Савиќ, Есма бенд и бугарскиот бенд Кикимора.

Општината очекува посетеност од околу 180.000 гости од земјата и странство, бидејќи проценка е дека ќе има по 50-60.000 луѓе на вечер со оглед на тоа дека веќе има најави и од соседните држави, пред се од соседна Бугарија.

Штипската пастрамајлија ќе се продава на 30-тина штандови, а ќе чини 120 денари. Таа се приготвува по унифициран рецепт, односно 200 грама тесто и 150 грама месо.

Општина Штип во координација со полицијата ќе организира промена на сообраќајот и доволен број паркинг места.

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Јануари 2018
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize