Дома Настани Доделено трајно градежно земјиште за изградба на детска градинка во Општина Штип
Доделено трајно градежно земјиште за изградба на детска градинка во Општина Штип
Среда, 21 Март 2018 15:26

detska gradinkaВчера со одлука на Владата на Република Македонија, Општина Штип доби на трајно користење на градежно земјиште за изградба на детска градинка во населба Сењак 4. 

„Сакам да ја информирам јавноста во Општина Штип дека вчера на седница на Владата на Република Македонија е доделено градежно земјиште за изградба на детска градинка во населба Сењак, на Општина Штип. Ова е уште еден чекор во насока на изградба на еден од најголемите капитални проекти којшто го ветивме во предизборната кампања и со кој посебно се гордееме. Токму затоа ја информирам јавноста дека се работи за парцела од 5518 м2 каде што ќе се изгради градинка за околу 200 дечиња. Наредниот чекор е да ги добиеме средствата кои се веќе изгласани на источен плански регион од околу 16.000.000.00 денари, а Општина Штип ќе го покрие остатокот од својот буџет со нешто повеќе од 20.000.000.00 денари. Очекувам во април месец да дојде одлуката за овие средства и ние во најскоро можен период ќе распишеме тендер за изведувач на детската градинка“ - рече градоначалникот Бочварски.

 

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јули 2020
П В С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize