Дома Настани Одбележување на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи
Одбележување на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи
Недела, 11 Март 2018 13:00

deportacija-Evrei-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски учествуваше во одбележувањето на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи во фашистичките логори. На одбележувањето присуствуваа претставник од Еврејската заедница, г-дин Пепо Леви, д-р Кирил Барбареев, проф. Марија Иванова, градскиот хор „Штип“ под диригенство на м-р Ивана Ѓурѓевиќ, владината и собраниската делегација.

„Им оддавамеdeportacija-Evrei-2 должна почит на нашите сограѓани Евреи, но и на сите останати Евреи и други жртви на Холокаустот и трајно се определуваме да го негуваме споменот кон нив. Го осудуваме Холокаустот, го осудуваме негирањето и искривоколчувањето на Холокаустот, како и сите форми на геноци и кршење на човековите права како што се антисемитизмот, дискриминацијата, говорот на омраза, ксенофобијата, расизмот. Сите треба да се сеќаваме, дека секоја жртва не е бројка, туку има свое име. Македонија загуби голем дел од својата култура, со смртта на 98 проценти од еврејското население. Да се запамети за да не се повтори дека прогонот на шест милиони Евреи во deportacija-Evrei-3логорите на смртта во Втората светска војна, започнал со говор на омраза што прераснало во демонизација на цела група луѓе осудени на смрт во концентрационите логори“ – рече градоначалникот Бочварски.

По комеморативната седница, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со владината и собраниската делегација положија цвеќе пред споменикот на штипските Евреи, а потоа ги посетија еврејските гробишта. Општина Штип и во иднина ќе го чествува овој тажен но значаен настан за градот Штип.

 

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2021
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize