Дома Настани Затнати вентили на новата фонтана од фрлени отпадоци
Затнати вентили на новата фонтана од фрлени отпадоци
Среда, 07 Јуни 2017 12:29

fontana1Несовесни со фрлање на отпадоци ги затнале вентилите на фонтаната во паркот „Макфест“ што беше причина за нејзино вонредно чистење.Извадени се песок, земја, камења, пластика, дури и детски обувки, кажаа од локалната самоуправа.

Ова покажува елементарно непочитување на институцијата Макфест и неговата долга традиција во градот, но и отсуство на елементарна култура. Фонтаната е еден од најновите инвестиции и препознатлив белег на Штип, па надлежните апелираат за поголема грижа за неа:

- Апелираме да се чуваат иfontana2 фонтаната и се она што правиме, во спротивно која е суштината да се инвестира во нешто, ако истото тоа се уништува, велат од општината.

Инаку, фонтаната, односно т.н. Парк на Макфест е инвестиција вредна околу 130.000 евра, средства обезбедени преку проект на Центарот за развој на ИПР. Од фонтаната во одредено време прска вода по звуците на победничките песни од Макфест, а намерата е овде во иднина aда се крева и фестивалското знаме.

fontana3fontana4

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Ноември 2017
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize