Дома Настани Промовиран паркот на Макфест во Штип
Промовиран паркот на Макфест во Штип
Вторник, 18 Април 2017 10:11

park Makfest-1Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев во пресрет на Велигден , во саботата пред бројни штипја и го промовираше паркот на Макфест.

Овој проект содржи фонтана, плато до фонтаната а поставени се и висечки мостови околу фонтаната.Исто така, на овој простор ќе бидат запишани и поранешните и идните победници на Макфест.

- Изградбата на паркот чинеше park Makfest-2околу 130.000 евра, средства обезбедени преку проект на Центарот за развој на ИПР а преку Бирото за регионален развој.Се надеваме дека со амфитеатарот и сите други придружни содржини ова ќе прерасне во култно место.Штип имаше потреба од фонтана и од еден ваков парк, не само заради Макфест туку и заради штипјани кои сега ќе имаат место за дружење - напомена градоначалникот Захариев кој вети уште проекти, иако неговиот мандат помина.

Идејата, конечно Макфест да добие свое обележје во Штип, наиде на позитивни рекации кај граѓаните.Штип е препознатлив по Макфест и треба да има нешто позабележително кога ќе дојдат луѓе од страна и ова треба да се направе, велат штипјани.

Овој парк, ќе биде местото каде во иднина ќе се означува стартот на најдобриот фестивал на забавни мелодии во Македонија – Макфест.

park Makfest-3park Makfest-4park Makfest-5

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Октомври 2017
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize