Дома Настани Средба со амбасадор на Р. Унгарија во Р. Македонија
Средба со амбасадор на Р. Унгарија во Р. Македонија
Вторник, 30 Јануари 2018 16:01

Ungarija-1Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија, Ласло Иштван Дукс. На средбата беа разменети повеќе информации во врска со продлабочувањето на соработката помеѓу Македонија и Унгарија, особено во рамки на Општина Штип.

Во продолжение е изјавата за медиуми на градоначалникот Бочварски:

- Денеска остварив средба со амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија, на којашто се запознавме и разговараме за економската соработка помеѓу нашите две земји, конкретно за соработка на Унгарија со Општина Штип.

Разговаравме за потенцијалниUngarija-2 унгарски инвестиции, коишто може да ги има во Општина Штип, бидејќи Унгарија во претходните години постојано ја зголемува трговската размена и инвестициите во Република Македонија.

Ние сме отворени и сакаме да соработуваме со секој странски партнер, земја којашто ќе дојде, ќе инвестира средства и ќе отвори нови работни места со пристојни плати во Република Македонија.

Го запознав амбасадорот со политичката состојба во Република Македонија, а разговаравме и за нашите почетоци на работењето.

Разговаравме за воспоставувањето нови демократски принципи во Република Македонија, со цел унгарската амбасада да биде запознаена како работиме и како ќе работиме во иднина.

 Ungarija-3Ungarija-4

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Октомври 2018
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize