Дома Настани Мултимедијален центар „Киро Глигоров“
Мултимедијален центар „Киро Глигоров“
Четврток, 25 Јануари 2018 15:11

OMC Kiro Gligorov-1Се наоѓаме во општинскиот мултимедијален центар, за којшто Комисијата за култура при Совет на Општина Штип минатата недела донесе одлука да го носи името на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров.

Оваа одлука ќе биде ставена OMC Kiro Gligorov-2на гласање пред советниците на Совет на Општина Штип наредната недела, а јас, како иницијатор на ваквиот гест, се надевам дека ќе биде изгласана, со што Штип уште еднаш ќе покаже доблест и пример за тоа како треба да се зачува и одржува споменот на ликот и делото на таткото на нашата нација.

Во мултимедијалниот центар што ќе го носи името на нашиот прв претседател ќе отвориме и спомен соба на Киро Глигоров, во којашто ќе бидат изложени книги на претседателот, негови публикации, неговото пијано и останати лични предмети, коишто неговото семејство ги подари на Општина Штип. Нашата институција ја презема одговорноста да води грижа и за предметите коишто некогаш биле во лична сопственост на претседателот Киро Глигоров, но и за зачувувањето од заборав на неговите големи достигнувања и за да му го обезбедиме вистинското место во историјата на нашата земја.

OMC Kiro Gligorov-3Ја користам оваа прилика да ја известам јавноста дека во соработка со Ликовната Академија при Универзитетот „Гоце Делчев“, ќе обезбедиме реставрација на оштетените бисти на народните херои и нивно лоцирање во парк на великаните. Дополнително, ја информирам јавноста дека веќе се изработува нова спомен-плоча којашто ќе биде поставена кај родната куќа на народниот херој, револуционер и поет Ацо Шопов, на местото на старата, којашто беше уништена од страна на несовесни граѓани. Притоа, апелирам до граѓаните сите заедно да се грижиме и да ја почитуваме нашата историја и култура.

Општина Штип ќе преземе поголема грижа за културно-историското наследство, особено за оставштината од најсветлиот период во историјата на македонскиот народ – Народноослободителната борба од 1941 до 1945 година. Тоа е период кога Македонците се приклучија на антифашистичката борба и сами и самосвесно се изборија за слобода и сувереност. Тие нивната војна ја извојуваа, ја добија заради нив, ама и заради нас. Нам ни останува обврската да ја одбраниме и сочуваме нивната оставштина.

OMC Kiro Gligorov-4OMC Kiro Gligorov-5OMC Kiro Gligorov-6

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2021
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize