Дома Еднакви можности Трибина „Родова рамноправност во локалната заедница“
Трибина „Родова рамноправност во локалната заедница“
Вторник, 05 Декември 2017 14:26

tribina-RR-1На 4 декември 2017 година, во просториите на Општина Штип (Сала на Совет) се одржа трибина на тема „Родова рамноправност во локалната заедница“. Трибината беше во склоп на 16 дена активизам за борба против насилство врз жените и девојчињата, под мотото: „Вклучи се со срце за секоја една“. Целна група беа учениците од повисоките одделенија на основните училишта и ученици од средните училишта. Истата се реализираше во соработка со НВО ЕХО – Штип. Предавач беше Бети Пеева. Учениците имаа можност да се запознаат со основните поими од родовата рамноправност, како род и пол, како и за влијанието на стереотипите и предрасудите во меѓусебната комуникација на луѓето.

Учениците земаа активно учество во трибината со свои прашања и коментари.

tribina-RR-2tribina-RR-3

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Декември 2017
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize