Home Events
Events
Посета на почесни конзули на РСМ акредитирани во странство
Wednesday, 16 October 2019 09:00
There are no translations available.

PocesniKonzuli-01Почесни конзули на РСМ акредитирани во странство вчера престојуваа во работна посета на Општина Штип.

Приемот беше одржан во ОМЦ ,,Киро Глигоров" и продолжи со посета на бизнис капацитети кои се извозно ориентитани.

Read more...
 
Увид во градежни активности за изградба на мост на река Брегалница
Tuesday, 15 October 2019 14:19
There are no translations available.

Most-Bregalnica-01Се работи на местење железна конструкција за поставување на мост на река Брегалница. Градоначалникот на Општина Штип изврши увид во градежните активности за поставување на мостот.

Read more...
 
Асфалт на улици во населба Сончев град
Monday, 14 October 2019 14:20
There are no translations available.

SoncevGrad-01Поставена е нова асфалтна инфраструктура на новите улици во населбата Сончев град.

Се работи за 760 тони асфалт на повшина од 4500 метри квардратни, со што населбата Сончев град добива  нови улицим а граѓаните квалитетна инфраструктура.

Read more...
 
„Макфест 2019“
Monday, 14 October 2019 13:11
There are no translations available.

Makfest-01Заврши 34 издание на фестивалот на забавни мелодии, Макфест.

Победник на 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2019“ е Мартинијан Кириловски, кој ја изведе песната „Сто пати на ден“. Второто место е за Александар Митевски и Драган Спасов-Дац со песната „Уште ми фалиш“, а трето место е за познатата група „Фрајле“, кои на македонски ја интерпретираа песната „Не и признавај“.

Read more...
 
Поставување на овележје „Игла“ во знак за поддршка на сите вработени во текстилниот сектор
Monday, 14 October 2019 11:59
There are no translations available.

TekstilenSektor-01Општина Штип заедно со организацијата „Гласен текстилец“ во населбата Осми Ноември постави обележје „Игла“ во знак на поддршка на сите вработени во текстилниот сектор.

Read more...
 
Одбележување на 11 октомври
Monday, 14 October 2019 09:41
There are no translations available.

11Oktomvri-01Делегација на Општина Штип предводена од градоначалникот Бочварски го одбележа Денот на народноослободителната војна  - 11 октомври.

Градоначалникот Бочварски присуствуваше на свечена седница во организација на Сојузот на борци од Штип и Кавадарци.

Read more...
 
Макфест 2019
Thursday, 10 October 2019 14:22
There are no translations available.

Makfest2019-01Во наредните три денови Штип ќе живее во духот на музиката од најпознатиот фестивал на забавни мелодии „Макфест“.

Денеска започнува 34 издание на Макфест и ќе трае со сабота. Денеска и утре се двете полуфинални вечери, а во сабота ќе се одржи финалната вечер.

Read more...
 
Дебата на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО“
Thursday, 10 October 2019 13:28
There are no translations available.

NATO-01Во организација на НАТО караванот се одржа дебата на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО“, во свечената сала на Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ Штип.

На оваа дебата говорници беа, амбасадорката на Обединетото кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј и министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Read more...
 
Настан „Игри без граници“ по повод Недела на детето
Thursday, 10 October 2019 12:54
There are no translations available.

IgriBezGranici-01Во организација на  детската градинка „Вера Циривири Трена“ се одржа настан „Игри без граници“ во салата „Јордан Мијалков“, по повод светската Недела на детето.

На овој настан учествуваа учесници од 9 градови од државата, а Штип беше домаќин.

Градоначалникот Бочварски го поздравни настанот и им посака на дечињата сречно и безгрижно детство.

Read more...
 
Прием на Емил Павлов во кабинетот на градоначалникот Благој Бочварски
Tuesday, 08 October 2019 11:59
There are no translations available.

EmilPavlov-01Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски во својот кабинет го прими освојувачот на Премиер лигата во карате, Емил Павлов во Москва, Русија.

На овој прием присуствуваше и претседателот на Комисија за спорт, Елмир Мандак и еден од тренерите на Павлов, Жарко Арсовски.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 3 of 38

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

December 2019
M T W T F S S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize