Home Events Агенда за одбележување 76 годишнина од депортацијата на штипските Евреи
Агенда за одбележување 76 годишнина од депортацијата на штипските Евреи
Tuesday, 12 March 2019 10:52
There are no translations available.

Штип ја одбележува 76 годишнината од депортацијата на своите сограѓани, штипските Евреи, во злогласните фашистички логори. По тој повод Општина Штип, Ве поканува на 12. март 2019 (вторник) заеднички да се присетиме на овој грозоморен настан од историјата на градот преку:

 

  • Комеморација - Во спомен на штипските Евреи  

-Обраќање на градоначалникот на Општина Штип, г-дин Благој Бочварски;

- Обраќање на претставник од Еврејската заедница – Скопје, г-дин Пепо Леви;

- Пригодна програма во Спомен на штипските Евреи -ученици ООУ„Д.Влахов“ и

- Настап на „Градски хор Штип“ под диригентство на м-р Ивана Ѓурѓевиќ.

                                                 место Голема сала на Совет на Општина Штип- 11.30 часот

 

  • Марш во сеќавање на штипските Евреи – пред зградата на локалната самоуправа кон Споменикот на Евреите

                                                                                                     почеток 12.15 часот

  • Полагање на цвеќе пред Споменикот на депортираните Евреи      

                                                  место: Споменик на депортираните Евреи - почеток 12.45 часот

 

  • Посета на еврејските гробишта – Штип

                                 

                                                     13.15 часот

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

August 2019
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize