Home Events Увид во чистењето на улиците и тротоарите од снежните наноси
Увид во чистењето на улиците и тротоарите од снежните наноси
Thursday, 10 January 2019 15:23
There are no translations available.

CistenjeSneg-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорите на ЈП „Стипион 2011“ и ЈП „Исар“ извршија увид во проодноста на улиците и тротоарите од прв и втор приоритет. Јавните претпријатија работат на расчистување на улиците и тротоарите со цел непречено движење на пешаците и автомобилите.

„Ја информираме јавноста за тоа како се справуваме со овие снежни наноси кошто ги има повеќе од 24 часа. Јавните претпријатија работат со целата своја механизација и веќе сите улици од прва и втора категорија се проодни. Искористени се над 180 тони абразивен материјал и градот ни е прооден во делот на улиците од прва и втора категорија. ЈП „Исар“ дополнително со над 90 луѓе работи на расчистување на јавно прометните површини, на плоштадот и на тротоарите,“ информираше градоначалникот Бочварски.

Општина Штип испраќа апел до граѓаните да ги исчистат дворовите пред своите домови и објекти. Надлежните служби ќе продолжат будно да ја следат оваа ситуација.

CistenjeSneg-02

CistenjeSneg-03

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

March 2019
M T W T F S S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize