Home Events Трибина „Придобивки и предизвици од ЕУ ориентирано земјоделство“
Трибина „Придобивки и предизвици од ЕУ ориентирано земјоделство“
Monday, 24 September 2018 13:31
There are no translations available.

EU-zemjodelstvo-01Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска присуствуваше на трибината „Придобивски и предизвици од ЕУ ориентирано земјоделство“. Станува збор за трибина организирана од страна на граѓанската иницијатива „Зачекори напред“ и ЗЗП „Агропродукт“ Штип.

На трибината, градоначалникот Бочварски оствари средба со десетици земјоделци, со кои разговараа за перспективите на земјоделците во Европската Унија.

На трибината проектниот менаџер на Рурална Коалиција, Елизабета Ристеска – Мрческа, како и експерт/советник од областа на земјоделската пракса, им ја доближија на граѓаните Европската Унија и Заедничката Земјоделска Политика, како основна политика на уредување на секторот земјоделство и рурален развој, а за којашто за периодот 2021-2027 година се издвојуваат 375 милијарди евра или 40% од вкупниот буџет на ЕУ, а ќе има пренесување искуства и од страна на самите земјоделци коишто имале можност да користат фондови и средства од ЕУ. 

 EU-zemjodelstvo-02

EU-zemjodelstvo-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

May 2019
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize