Home Events Официјален почеток на „Пастрмалијада“
Официјален почеток на „Пастрмалијада“
Friday, 21 September 2018 22:38
There are no translations available.

Pastrmalijada-2018-01Вечерва градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, заедно со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, официјално ја отворија годинешнава „Пастрмалијада“ со церемонијално сечење џиновска пастрмалија на главната сцена. 

Градоначалникот Бочварски и амбасадорот Жбогар ѝ се обратија на штипската публика и ѝ посакаа убаво расположение во деновите кои претстојат, а во кои ќе се слави традиционалниот штипски специјалитет.  За време на церемонијалното отворање, градоначалникот Бочварски и амбасадорот Жбогар на сцена беа придружувани од страна на вицепремиерката Радмила Шекеринска, музичките изведувачи Кристина Арнаудова и Влатко Стефановски, како и кулинарите кои ја подготвија џиновската пастрмалија.

На свеченото отворањеPastrmalijada-2018-02 му претходеше настап на пејачката Кристина Арнаудова, за време на кој градоначалникот Бочварски, амбасадорот Жбогар и претседателот на Совет на Општина Штип, Јане Миланов, ги разгледаа штандовите и разговараа со посетителите.

После свеченото отворање започна настапот на Влатко Стефановски, а во текот на вечерта ќе настапат и пејачката Дани Димитриевска и рок групата Ван Гог.

Годинешнава „Пастрмалијада“ ќе трае до недела, а пред штипската публика ќе настапуваат: Зоран Илиев, Јоце Панов и Северина во сабота, но и Либеро Бенд, Мирза Селимовиќ и Амадеус Бенд во недела.

 Pastrmalijada-2018-03

Pastrmalijada-2018-04

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

May 2019
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize