Home Events Градежни активности во населба „Сењак“ кај објект Луна Комерц
Градежни активности во населба „Сењак“ кај објект Луна Комерц
Thursday, 26 July 2018 12:39
There are no translations available.

SenjakLunaKomerc-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски изврши увид во градежните активности во УЕ 36 во населба „Сењак“ кај објектот Луна Комерц. По тампонирањето ќе се започне со асфалтирање на овие улици со вкупна површина од 2800 м2. Изведувач на оваа инвестиција ќе биде економскиот оператор ВЕ-ГРУПА ДООЕЛ, а инвестицијата ќе чини 4.869.816,00 денари со вклучено ДДВ.

Покрај тампонирањето и асфалтирањето ЈП „Исар“ работи на поставување на водоводна линија во должина од 110 метри со вкупна инвестиција од 583.000 денари. Оваа водоводна линија ќе овозможи водоснабдување на стамбениот комплекс Грин Гарден.

„Денеска се наоѓаме во населбатаSenjakLunaKomerc-02 „Сењак“ кадешто се изведуваат одреден временски период градежни зафати во делот на изградба на нови улици во близина на објектот „Луна Комерц“. Овој дел од градот е многу важен и е најголемата населба во Општина Штип и затоа мораме да имаме вистински третман и вистински развој на овој дел од градот. Пристапивме кон реализација на овој витален објект односно витална инфраструктура за овој дел од градот. Се работи за три нови улици коишто имаат должина од 455 метри и нивната цена е околу 4.900.000 денари. Паралелно со ова работиме и на изградба на нова водоводна линија во должина од 110 метри којашто ќе чини некаде 580.000 денари,“ изјави градоначалникот Бочварски.

 SenjakLunaKomerc-03

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

August 2018
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize