Home Events Турнир за деца со посебни потреби „Кежо 2018“
Турнир за деца со посебни потреби „Кежо 2018“
Wednesday, 09 May 2018 12:52
There are no translations available.

turnir Kezho 2018-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, присуствуваше на отворањето на спортскиот турнир за деца со посебни потреби „Кежо 2018“.

Општина Штип и оваа година преку турнирот за деца со посебни потреби „Кежо 2018“ создава услови за добрите ефекти од спортските активности да ги ползуваат и овие дечиња. Овој настан е особено важен, затоа што преку него ние како Општина Штип ги искористуваме своите надлежности и вложуваме напори за социјализација и вклучување на оваа категорија ученици. Преку вакви настани се фокусираме на целосна инклузија на сите категории во општественото живеење, со што активно ги вклучуваме, а заложбите за едно општество за сите се исполнуваат.

„Овој настан го организирамеturnir Kezho 2018-3 по шести пат. Општина Штип со цел да направиме уште еден чекор во процесот на инклузија на деца со посебни потреби. Ова е убав настан, бидејќи децата овде ќе се дружат, ќе спортуваат. Денеска ќе учествуваат деца од четири општини, а овој убав настан ќе рпидонесе децата со посебни  потреби да имаат убав ден. Општина Штип и јас правиме многу напори да го подобриме квалитетот на секојдневието на оваа група наши сограѓани,“ истакна градоначалникот Бочварски.

На денешниот турнир учество земаат ученици од Штип, Велес, Неготино и Кавадарци. На сите учесници им посакувам денов да им помине успешно, да спортуваат и да се дружат. Градоначалникот на Општина Штип ќе продолжи да дава поддршка за одржување на ваквите настани од коишто придобивка имаме сите.

turnir Kezho 2018-2turnir Kezho 2018-4

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize