Home Events Средба со амбасадор на Р. Словенија во Р. Македонија
Средба со амбасадор на Р. Словенија во Р. Македонија
Monday, 16 April 2018 15:04
There are no translations available.

Ambasador SLO-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, оствари средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец. На средбата градоначалникот Бочварски и амбасадорот Јазбец разговараа за продлабочување на веќепостоечката соработка помеѓу двете пријателски земји, со акцент на соработка којашто ја вклучува Општина Штип.

„Со амбасадорот Јазбец дискутиравма Ambasador SLO-2за конкретни прашања во делот на економската соработка. Јас се заблагодарив за грантот којшто Општина Штип го има добиено за надградба на филтер станица во Штип, но и за експертите од Словенија кои ќе доаѓаат во периодов што доаѓа. Можеме да научиме многу од Република Словенија и затоа нашата соработка ќе ја продлабочуваме. Амбасадорот на Република Словенија ќе биде поканет на отворањето на спомен собата на нашиот прв претседател Киро Глигоров,“ информираше градоначалникот Бочварски.

Словенечкиот амбасадор Јазбец ги повтори заложбите за продлабочување на македонско-словенечката соработка во секој аспект, што е и одраз на долгогодишното македонско-словенечко пријателство.

Ambasador SLO-3Ambasador SLO-4

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

January 2019
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize