Home Events Исчистени 4 километри од коритото на река Брегалница
Исчистени 4 километри од коритото на река Брегалница
Thursday, 13 July 2017 14:44
There are no translations available.

bregalnica-cistenje

Општина Штип и градежната компанија „Бетон“-Штип завршуваат со чистењето на речното корито на реката Брегалница. Раководителот на Одделението за инспекциски надзор во Општина Штип , Тоше Ѓорѓиев на денешната прес-конференција информираше дека над четири километри од коритото на реката Брегалница се исчистени, отстранети се паднати дрвја, а на одредени места извршена е и регулација на реката согласно планот, но и законската обврска која ја имаат,   со цел да не се поплавуваат населби и земјоделски површини.

-Од речното корито на Брегалница градежните машини се селат на реката Лакавица. Таму ќе бидат исчистени околу 400 метри на преминот меѓу селото Лакавица и селото Пухче, каде што во иднина општината има намера да изгради премин, цеваст пропуст на реката, а преку кој без проблеми ќе се движат жителите на двете села, вели Ѓорѓиев.

Чистењето на речните корита е подржано од Министерството за локална самоуправа, кое на општината и доделува нафта за градежните машини кои ги чистат коритата, а оваа година Општина Штип дополнително за оваа акција издвои еден милион денар. Ѓорѓиев смета дека чистењето на коритата на реките се покажа како успешно, бидејќи на оние места каде што е исчистено корито нема излевање на реките.

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Calendar

July 2017
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize