Home Events Најавена инвестиција од 40.000 евра во штипското образование
Најавена инвестиција од 40.000 евра во штипското образование
Wednesday, 12 July 2017 09:15
There are no translations available.

stip1Во текот на летниот распуст Општина Штип ќе инвестира 40.000 евра во реконструкција на три основни училишта. Соња Николова од Одделението за обарзование во Општина Штип на денешната прес-конференција вели дека по изградбата на спортската училишна сала за ООУ „Славејко „Арсов“ во населбата Баби од страна на Владата и на Агенцијата за млади и спорт следен чекор е на општината да инвестира во греењето на салата.

-За таа намена Општина Штип ќе инвестира во купување на парен котел, кој што е неопходен, а исто така ќе се поврзи и со парната инсталација, која е во спортската сала. Притоа ќе биде изграден и заштитен објект, каде што ќе биде чуван овој парен котел, вели Николова.

Таа истакна дека во текот на овие дав месеца во најголемото Општинско Основно училиште „ Димитар Влахов“ ќе се реконструира и електричната инсталација, која се наметнала како една приритетна инвестиција. Што се однесува за ООУ „Тошо Арсов“ од општинскиот буџет ќе се изврши и промена на столаријата.

-Прозорците таму се во една посериозна состојба, што бара инвестирање во нивно заменување, рече Николова.

Таа истакна дека во остантите основни и средни училишта во тек се редовните активности за нивна санација пред стартот на новата учебна 2017-2018 година.

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Calendar

July 2017
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize