Home Events Чествување на Меѓународен ден на жената
Чествување на Меѓународен ден на жената
Thursday, 08 March 2018 12:28
There are no translations available.

8-mart-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски го чествуваше меѓународниот ден на жената – Осми март, при што учествуваше на полагање на цвеќе пред спомен обележјето на народната хероина Вера Циривири Трена во кругот на детската градинка „Вера Циривири Трена“.

„Денеска се наоѓаме пред спомен обележјето на народната хероина Вера Циривири Трена, за да и оддадеме почит нејзе, но и на сите жени коишто преку женската 8-mart-2младина активно учествувале во многу акции организирани од СКОЈ и синдикатите. Многу жени биле вклучени во НОБ, а со тоа дале огромен придонес за ослободувањето на нашата земја. Самостојноста и сувереноста на Р. Македонија им ја должиме и ним“ – изјави градоначалникот Бочварски.

Воедно градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски го чествуваше Осми март заедно со жените вработени во Општина Штип, во салата во Општината и со жените пензионерки и лицата со посебни потреби во Пензионерски дом во Штип.

8-mart-38-mart-48-mart-5 

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

March 2019
M T W T F S S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize