Home Events
Events
Промовиран паркот на Макфест во Штип
Tuesday, 18 April 2017 10:11
There are no translations available.

park Makfest-1Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев во пресрет на Велигден , во саботата пред бројни штипја и го промовираше паркот на Макфест.

Овој проект содржи фонтана, плато до фонтаната а поставени се и висечки мостови околу фонтаната.Исто така, на овој простор ќе бидат запишани и поранешните и идните победници на Макфест.

Read more...
 
Одбележан 6-ти април, денот на бомбардирањето на Штип
Friday, 07 April 2017 11:40
There are no translations available.

den na bombardiranje-stipСо комеморација на спомен- релјефот кај Народниот театар-Штип и полагање на букети цвеќе од претставниците на Општинската организација на Сојузот на борци-Штип, градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев, делагации од Советот на Општина Штип, државни институции и политички партии се одбележаа 76 години од бомбардирањето на градот.

Read more...
 
Доделени признанија од Општина Штип на пензионирани лекари
Friday, 07 April 2017 10:00
There are no translations available.

lekari1По повод 7 април, меѓународниот ден на лекарите, Општина Штип како и лани додели признанија на долгодишни припадници на оваа професија кои оставиле трага во штипското здравство.

Read more...
 
Асфалт во Горна Железничка и за улицата „Борис Кидрич“
Friday, 07 April 2017 08:41
There are no translations available.

boris-kidric1Нов асфалт добија неколку улици во штипската населба Горна Железничка и во центарот на градот.Рекордно, во еден ден, завршена е реконструкцијата на главната сообраќајница, „Борис Кидрич“. Асфалт за прв пат пак, добија помали улички во Железничка, во вкупна должина од 730 метри :

Read more...
 
Асфалтирани три улици во населба Сењак
Thursday, 30 March 2017 14:24
There are no translations available.

ulici-Senjak-1Во штипската населба „Сењак“, се асфалтираа три улици.

Раководителот на Инспекциски наздор во Општина Штип, Тоше Ѓорѓиев рече дека се асфалтираат улиците „Митко Недев“, „Анте Банина“ и „Ванчо Китанов“, а се со вкупна површина од 4.500 метри квадратни. Инвестицијата од два милиони денари е од буџетот на Општина Штип.

Read more...
 
Старт на проектот „Здрави деца - здрава иднина“
Wednesday, 29 March 2017 08:16
There are no translations available.

zdravi zabiОд денес Општина Штип започнува со реализација на проектот „Здрави деца-здрава иднина“ во детските градинки.

Проектот опфаќа две фази: Орална хигиена – Совети за здрави заби, во кој ќе бидат опфатени децата од големите групи, а предавањето и работилницата ќе ги оддржи стоматолог д-р Верица Југова.

Во оваа фаза ќе биде подготвена и брошура за родителите со совети од докторот.

Read more...
 
Оштетени спомен-бисти на народни херои во Штип
Tuesday, 28 March 2017 12:32
There are no translations available.

bisti1Нов случај на вандализам во Штип. Осквернавени се неколку спомен-бисти на народни херои од втората светска војна. Изминатите денови непознати лица обезглавиле спомен бисти а исшарани се и дел од спомениците на Исарот:

Read more...
 
Почна да се гради мини-обиколницата „Баргала – Сењак“ која вклучува и нов мост на река Брегалница - Вредноста на проектот е околу 590.000 евра
Thursday, 23 March 2017 14:10
There are no translations available.

obikolnica1Општина Штип започна со реализација на проектот за мини обиколницата “Сењак-Баргала“, односно патна врска на улиците „Гоце Делчев“ и „Партизанска“ како и за конструкција на нов мост. За да нема пречки во изградбата, потребно е отстранување на времените објекти, бараки и други пратечки објекти кои се во зоната на изградба. Затоа и локалната самоуправа денес ги повика имателите на вакви објекти итно да ги отстранат:

Read more...
 
Оддржана 52.ра седница на Совет на Општина Штип
Thursday, 16 March 2017 14:32
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-4Вчера се оддржа 52.та седница на Советот на Општина Штип.

Усвоена е Предлог-Одлука за одобрување на финансиски средства на спортски клубови и за одобрување на финансиски средства.

Усвоена е Предлог-Одлука за определување на временската важност на универзалната (годишна) картичка за паркирање, Предлог-Одлука за формирање на Локално координативно тело во Општина Штип и именување на локален координатор, членови и заменици, Предлог-Решение за именување членови на Координативно тело за дискриминација, потоа Предлог-Решение за разрешување и именување членови на Управен одбор на ЈП „Стипион 2011“-Штип и Предлог-Решение за разрешување и именување членови на Надзорен одбор на ЈП „Стипион 2011“-Штип.

Read more...
 
Оддржана седница на Комисија за урбанизам
Tuesday, 07 March 2017 12:40
There are no translations available.

komisija-urbanizam resizeВчера се оддржа 63.тата седница на Комисијата за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната средина.

Усвоени се полугодишен извештај за работењето на ЈП ,,Стипион 2011” – Штип со финансиски показатели по програмата за уредување на градежно земјиште на подрачјето на Општина Штип за 2016 година, Полугодишен извештај за работењето на ЈП „Стипион 2011” – Штип со финансиски показатели по програмата за одржување на локалните патишта и улици за 2016 година и Полугодишен извештај за работењето на ЈП „Стипион 2011” – Штип со финансиски показатели по програмата за одржување на локалните патишта и улици во зимски услови за 2016 година како и Полугодишен извештај за работењето на ЈП „Стипион 2011” – Штип со финансиски показатели по програмата за користење на јавниот простор за паркирање за 2016 година.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 16

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Calendar

April 2017
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize