Home Announcements
Announcements
Продолжено работно време на 22.03.2019, по повод празникот Чет’рсе
Friday, 22 March 2019 10:13
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Почитувани,

Ве известуваме дека по повод празникот Чет’рсе на 22.03.2019 г., (петок) угостителските објекти и локалите ќе имаат продолжено работно време за 2 часа, поточно до 3 часот по полноќ, додека оние локали коишто се во станбен објект ќе имаат продолжено работно време до 2 часот по полноќ.

 
Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Tuesday, 12 March 2019 14:55
There are no translations available.

Општина Штип има договор за донација со ЈП „Државни патишта“ со кој е корисник на дрвна маса исечена од експресниот пат Штип-Радовиш.

Read more...
 
УСЛОВИ ЗА ДОБИВАЊЕ МЕСТА НА КОИ МОЖАТ ДА СЕ ИСТАКНУВААТ ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019
Friday, 01 March 2019 10:11
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3            Врз основа на член 78 став 5 од Изборниот законик („Службен весник на РМ“, број 32/14-пречистен текст, 196/15, 35/16, 31/2015, 196/2015, 35/2016, 97/2016, 99/2016, 136/2016, 142/2016, 57/2017, 67/2017, 125/2017, 35/2018, 99/2018, 140/2018, 208/2018, 27/2019) и член 2 став 2 од Одлуката за утврдување на местата на кои можат да се истакнуваат изборни плакати („Службен гласник на Општината Штип“, број 09/06 и 07/11), Градоначалникот на Општина Штип, на 25.02.2019 година утврди

 

У С Л О В И

ЗА ДОБИВАЊЕ МЕСТА НА КОИ МОЖАТ ДА СЕ ИСТАКНУВААТ

ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

 

1.Место за итакнување на изборни плакати може да добие секоја регистрирана политичка партија самостојно, коалиции, како и група избирачи (во понатамошниот текст: подносител на листа за кандидат за претсатедател на Републиката) врз основа на одобрение од Градоначалникот на Општината Штип.

Read more...
 
Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Tuesday, 26 February 2019 14:43
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Ја информираме јавноста дека, по истекот на 3 месеци (согласно член 82 став 2) на вработените на определено работно време во образованието, им се продолжи договорот за вработување со анекс договор до распишување на јавен оглас.

Read more...
 
Реакција на денешното соопштение на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Friday, 22 February 2019 15:58
There are no translations available.

Општина Штип работи по пропишаните законски регулативи во државата и ниту една постапка или процес донесени од општинските служби не подлежи на беззаконие, за тоа можат граѓаните да се уверат преку јавните и транспарентни постапки.

Градежните активности на споменатата локација се изведуваат во склад со законските одредби од законот за градење и тоа може да се провери во секој момент.

Read more...
 
Писмена реакција на прес конференција на советник од редовите на ОК ВМРО ДПМНЕ Штип
Monday, 28 January 2019 15:37
There are no translations available.

Иронично е тоа што советникот Јорданов од редовите на ВМРО-ДПМНЕ зборува за покренување на иницијатива за решавање на овој проблем, којшто изминатите 8 години немо го набљудуваше и немаше слух за вистинските потреби на граѓаните.

Општина Штип и локалната власт ги решава темелно и суштински потребите на граѓаните!

Read more...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Thursday, 24 January 2019 13:35
There are no translations available.

За информација на граѓаните и на опозициската партија, во период на ладни температури и врнежи од снег, невозможни се градежни зафати.

Во идниот период, се очекува затоплување и секако локалната власт ќе продолжи со реализирање на многу проекти коишто се барање на граѓаните, како и коритото на река Отиња.

Read more...
 
Реакција на денешната писмена реакција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Tuesday, 22 January 2019 16:02
There are no translations available.

Почитувани сограѓани,

ВМРО-ДПМНЕ помеша метри квадратни со денари!

На ВМРО-ДПМНЕ им порачуваме кога испраќаат реакции со кои се манипулираат граѓаните, точно да ги проверат податоците кои ги изнесуваат во јавноста.

На двете сметки јасно се гледа дека се работи за различна квадратура на објект.

Read more...
 
Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Thursday, 17 January 2019 15:02
There are no translations available.

Општина Штип целосно ги демантира лагите на опозициската партија која се обидува да наметне лажна слика за состојбите во градот.

Во изминатиот период јавните претпријатија со своите капацитети беа на терен и за време на снежните наности се чистеа улиците во градот, општината и оние коишто беа потешко достапни. ЈП „Исар“ со над 90 вработени ги чистеше тротоарите во централното градско подрачје и во периферниот дел, со цел непречено движење, за што сведоци се и самите граѓани.

Read more...
 
Greeting on the occasion of the great Christian holiday Christmas to all the believers of the Orthodox religion
Friday, 04 January 2019 14:38

Blagoj Bocvarski

The Mayor of Municipality Shtip, Blagoj Bochvarski, today on the occasion of the great Christian holiday Christmas, to the Metropolitan of Bregalnica Diocese, Ilarion, and to all the believers of Ortodox religion addressed greeting which says:

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 Next > End >>

Page 1 of 5

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Banner

ekoloski-dozvoli-baner

Calendar

March 2019
M T W T F S S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize